Përfshihet nga fIakët pallati në kryeqytet, një i vd.ekur dhe 17 të pIagosur!

Një pallat në rikonstruksion është përfshirë nga flakët në Romë dhe për pasojë një person ka h umbur jetën dhe 17 të tjerë janë të pl agosur.

Mediat e huaja raportojnë se tre prej të pla gosurve janë në gjendje të rëndë, raportojnë media e huaja.

Autoritetet raportojnë se 40-vjeçari u gjet i pajetë në shkallët e pallatit, ai dyshohet se ka tentuar të zb riste nga katet e sipërme drejt sigurisë por është pushtuar nga tymi.

Pas shuarjes së flakëve, zjarrfikësit kanë kontrolluar banesat për të ndihmuar banorët e tjerë që mund të ndodheshin në banesë.

Pjesa më e dëmtuar nga jashtë është ajo e katit të parë të pallatit, e cila dyshohet se flakët mund të kenë nisur që andej por shkaqet e sakta të zjarrit janë ende nën hetim.