Mbi 50 milion njerëz do të vdesin! Ekspertët paralajmërojnë për një tjetër pandemi, do jetë më vdekjeprurëse se Covid-19

Pandemia e Co vid-19 ka qenë një nga pandemitë më vdekjeprurëse në historinë e njerëzimit. Përhapja e virusit ishte aq shkatërruese dhe e shpejtë, sa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e cilësoi atë si një pandemi. Emri ‘pandemi’ u jepet vetëm atyre viruseve që janë në gjendje të shkaktojnë shkatërrime shëndetësore në mbarë botën. Virusi … Read more

Lythat, kërcënim i heshtur i trupit. Ylli Merja: ja nga se shkaktohen dhe kurat bimore që i zhdukin përgjithmone ato..

Në rubrikën “Bima dhe Shëndeti” në emisionin “Rreze Dielli”, specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja foli për një problematikë të lëkurës, lythat. Nga se shkaktohen lythat, arsyet shëndetësore dhe cilat janë trajtimet më të mira alternative përmes bimëve mjekësore për largimin e tyre. Gjatë gjithë jetës sonë duhet të përballemi me probleme të bezdisshme të … Read more

Ylli Merja tregon si te largoni pagjumësisë, ankthit dhe stresit

Nga fushat e Bilishtit në Korçë aty ku kultivohet një bimë tepër kuruese për shumë sëmundje, siç është bari i bletës, specialisti i bimëve Ylli Merja ndau këshillat më të vlefshme për këtë bimë medicinale. Cilat janë benefitet kryesore që marrim nga përdorimi i kësaj bime: Kjo bimë qetëson edhe bletën shumë të nervozuar që … Read more

Stuhi dhe bresher demtojn te mbjellat dhe pemet

Shiu dhe bresheri kane pushtuar vendin tone. Nga dita e hene jane ulur temperaturat dhe shirat kane permbytur qytetet. Elbasan, Korca, Librazhdi dhe qytete te tjera jane perfshire nga stuhi dhe shira te rrembyeshem. Ndersa ne fshanit Sinic ne Korce bresheri ka demtuar te mbjellat dhe pemet.